14 lutego br. o godz. 19:00 zapraszamy do GCK w Otyniu na walentynkowy koncert Roberta Kasprzyckiego – poety, muzyka, kompozytora.
Kasprzycki to przede wszystkim śpiewający autor, ale również okazjonalny recenzent muzyczny, felietonista i krytyk literacki. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, i „Tygodnikiem Powszechnym”. Mieszka w Krakowie. Muzyką zainteresował się już w szkole średniej, grając między innymi w zespole Harry Angel i próbując interpretować trudne piosenki Bułata Okudżawy czy Edwarda Stachury. W 1989 roku rozpoczął studia polonistyczne w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej.
Zadebiutował w 1992 roku otrzymując I nagrodę i stypendium imienia Wojciecha Bellona podczas Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W tym samym roku poznał Janusza Radka, z którym wiele lat tworzył duet: Radek – Kasprzycki. Rok później zdobył I miejsce na XX Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie wykonując utwór „ Brudny autobus do stacji Golgota” oraz ten sam laur w konkursie o „Złamane Pióro”. Dwa lata później wyróżniono go na festiwalu rockowym w Węgorzewie za tłumaczenia poezji Owidiusza i Horacego. W 1995 roku pojawił się na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie „Kraina Łagodności”. W 1996 roku piosenka artysty – „Niebo do wynajęcia” została uznana najlepszą piosenką literacką. Rok później zarejestrował recital w krakowskim Teatrze Bückleina. W 1998 roku wydał płytę – „Niebo do wynajęcia”, która zdobyła nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Alnum Roku – Piosenka Poetycka. Longplay łączył w sobie wiele muzycznych fascynacji artysty – flamenco, folk, elementy rocka i jazzu. Ta różnorodność właśnie świetnie oddaje styl muzyczny Kasprzyckiego. Na jesieni 2006 roku ukazał się drugi krążek artysty – „Światopogląd” z jedenastoma kompozycjami. Klimat różni się tu zdecydowanie od poprzedniego albumu. Zdecydował się na egzystencjalne pytania o miejsce współczesnego człowieka w życiu, o zagubienie i poszukiwanie uczuć. Rok później ukazał się tomik jego wierszy i piosenek – „Piosenki i Nie”, do którego dołączano także koncertową płytę z szesnastoma utworami, z którym aż czternaście było premierowymi.
Kasprzycki ma również na swoim koncie współpracę z folkową grupą Carrantuohill, występy na Przystanku Woodstock oraz z artystami Piwnicy pod Baranami – Jackiem Wójcickim czy Beatą Rybotycką.
Bilet wstępu w cenie 25 zł do nabycia w GCK w Otyniu od 31 stycznia.