Powstała pod koniec 2005 r. Od początku zajęcia prowadziła społecznie mgr Bogusława Barczak, która od lutego 2006 r. do stycznia 2009 r. pracowała na umowę o dzieło, zaś od lutego 2009 r. na ½ etatu. W 2006 r. w pracowni odbywały się jedynie zajęcia z dziećmi w sekcji „Zaczarowany ołówek”. Od 2008 r. działają już dwie dziecięce sekcje plastyczne: najmłodsza „Pastelki” i starsze „Zaczarowany ołówek”.

W 2006 r. tworzono  sekcję rękodzieła artystycznego dla dorosłych, która rozpoczęła działalność od lutego 2007 r. W tymże roku w zajęciach zaczęła uczestniczyć grupa dzieci starszych. Od 2008 r. GOK wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Otyńskiej jest organizatorem Pleneru Malarskiego „Kultura i Przyroda Ziemi Otyńskiej”, na który w 2008 i 2009 r. pozyskano środki finansowe ze Starostwa Powiatowego w Nowej Soli. W lipcu 2010 r. odbędzie się III edycja.

2

Plastycy z GOK biorą udział w konkursach i wystawach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 2007 r. do wystawy pokonkursowej XXXI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Salon Jesienny Żary’ 2007” zostały zakwalifikowane prace Bogusławy Barczak i Agnieszki Żelazowskiej. 10 członków sekcji dziecięcych wzięło udział w dwóch konkursach ogólnopolskich organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie. Prace Roksany Krajewskiej i Sylwii Hankus zostały zakwalifikowane do wystawy VIII Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci „Moja Rodzina”.

3

W 2008 r., w XVIII Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Plastycznej w Goleniowie, II nagrodę zdobyłaNatalia Janasiak, a do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano prace Esmy Antonovej, Żanety Rzadkowskiej i Adrianny Muchy. W 2009 r. w XIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Plastycznej w Goleniowie, Grand Prix otrzymała Natalia Jońca (lat 10), natomiast II miejsce w kategorii 4-7 lat zająłKajetan Sosnowski (lat 5). Do wystawy pokonkursowej zostały zakwalifikowane także prace Esmy Antonovej iKarola Jońcy.

W 2010 r. członkowie sekcji dziecięcych wzięli udział w dwóch konkursach międzynarodowych: w Troyes (Francja) w XV edycji konkursu pt. „Błękit, żółć, czerwień…paleta kolorów” Żaneta Rzadkowska zajęła XII miejsce w kategorii wiekowej 10 – 13 lat, oraz w XX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej w Goleniowie, gdzie młodzi plastycy z Otynia znów święcili triumfy. Grand Prix zdobyła Julia Lityńska, a Kajetan Sosnowski zajął I miejsce w grupie wiekowej 4 – 6 lat.

4

W 2010 roku na przełomie lipca i sierpnia odbyła się III edycja pleneru malarskiego „Kultura i Przyroda Ziemi Otyńskiej”, organizowana samodzielnie przez Gminny Ośrodek Kultury. W plenerze uczestniczyło 15 plastyków (dorosłych) z Otynia i Nowej Soli. Wystawę poplenerową otwarto 27 października w pracowni plastycznej z udziałem uczestników i zaproszonych gości m.in. wójta i sekretarza gminy.

W 2011 roku w ramach sekcji działają cztery grupy dziecięce – dwie w Otyniu i dwie (od października) w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Niedoradzu oraz grupa dorosłych w Otyniu. W 2011 roku dzieci brały udział w trzech konkursach międzynarodowych. w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Zamki, pałace, dwory i dworki w otoczeniu parków” w Szczecinie (III nagroda dla Kajetana Sosnowskiego i wyróżnienie dlaRoksany Rosiak), XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcej Twórczości Plastycznej w Goleniowie (II nagroda dla Karola Jońcy; do wystawy pokonkursowej zostały zakwalifikowane również prace Nikoli Soboń, Julii Lityńskiej, Martyny Cyrulik i Kajetana Sosnowskiego) oraz XVI Międzynarodowym Konkursie Plastycznym; ziemia, ogień, powietrze, woda…życie” w Toruniu (bez nagród).
W kwietniu rozstrzygnięto II konkurs na kartkę wielkanocną pod patronatem Wójta Gminy, na który nadesłano 123 prace wykonane przez dzieci z przedszkola i uczniów szkół w Otyniu oraz podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej „Modrzyki” w Modrzycy. Nagrodzone prace zostały wystawione w Galerii „Na Półpiętrze” w Gminnym Ośrodku Kultury.
Po raz trzeci, w czasie Dni Gminy Otyń ‚2011 odbyła się akcja plastyczna pod nazwą „Pomaluj świat”, w której wzięło udział 17 dzieci: Esma Antonova, Patrycja Źrubek, Kajetan Sosnowski, Żaneta Rzadkowska, Natalia Cyl, Anita Piątkowska, Eliza Filipiak, Malwina Nogieć, Weronika Źrubek, Kamila Kocur, Anna Domin, Małgorzata Rumianowska, Sara Tomków, Norbert Kocur, Martyna Cyrulik, Marlena Kałuża i Julia Górna. Ich prace zdobią obiekt i murowany płot przy Gminnym Ośrodku Kultury od ulicy Chrobrego.
Nawiązano współpracę z sekcją plastyczną przy Klubie Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu, gdzie 3 marca odbyła się wystawa zbiorowa członków sekcji dla dorosłych Gminnego Ośrodka Kultury.
29 – 31 lipca odbył się IV Plener Malarski „Kultura i Przyroda Ziemi Otyńskiej” organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury. Uczestniczyło w nim 11 dorosłych plastyków z Otynia, Nowej Soli, Poznania i Zielonej Góry:Ryszard Błaszkowski, Krystyna Niemycka, Barbara Kuczyńska – Kifert, Tomasz Jankowski, Bogumiła Żynda, Lucyna Podloch, Barbara Słodownik, Renata Furmaniak, Barbara Aleksanderska, Aleksandra Nikodem i Barbara Bałaj. Komisarzem była Bogusława Barczak. Wystawa poplenerowa została otwarta 28 listopada w pracowni plastycznej z udziałem uczestników pleneru i zaproszonych gości m.in. władz samorządowych gminy Otyń.
Grupa dorosłych plastyków z Gminnego Ośrodka Kultury i zaproszone dwie plastyczki z Poznania wzięli udział (2-8.08.2011r.) w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Na żychlińską nutę” w Żychlinie, gmina Stare Miasto k./Konina. Poplenerowa wystawa została otwarta 14 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli.

W 2013 roku członkowie sekcji plastycznej wezmą udział w następujących konkursach:

XVI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Zamki, pałace i dworki w otoczeniu parków” w Szczecinie

XXIV Międzynarodowy Festiwal Dziecięcej Twórczości Plastycznej w Goleniowie

Międzynarodowy konkurs plastyczny w Troyes (Francja)

VI Plener Malarski „Kultura i Przyroda Ziemi Otyńskiej” w czasie obchodów 700 – lecia Otynia

Od 2016 r. zajęcia plastyczne prowadzi instruktor Natalia Sypniewska-Józwa.
Zajęcia w sezonie artystycznym 2017/2018:
– FUSING dla dorosłych, poniedziałek godz. 18:00
– PLASTYKA dla dzieci (6-8 lat), poniedziałek godz. 15:30-17:00
– PLASTYKA dla dzieci (9-12 lat) środa 15:30-17:00