;

„4 Pory Roku w Puszczy Tarnowskiej” to tytuł zbliżającego się wernisażu prac fotograficznych, który odbędzie się 30 września (w niedzielę) br. o godz. 17:00 w Galerii Artystycznej Gminnego Centrum Kultury w Otyniu.  Wydarzenie uświetni koncert uczniów PSM im. G. Bacewicz w Nowej Soli, podczas którego młodzi artyści zaprezentują „Jesień” A. Vivaldiego, „Preludium Zimowe” R. Statkowskiego oraz „Wiosnę” A. Vivaldiego. W niedzielne popołudnie dostarczymy nie tylko miłych wrażeń dla oka, ale również dla uszu, poprzez wydobywające się dźwięki z takich instrumentów jak fortepian, flet, czy też skrzypce.
Wracając do tematu wystawy, Puszcza Tarnowska jest określana w nazewnictwie krajoznawczym  jako kompleks leśny, rozciągający się od Jeziora Sławskiego na wschodzie do linii Odry na zachodzie. Współcześnie jest to typowy las gospodarczy, który pomimo dominanty monokultury sosnowej, zachował w sobie jeszcze sporo walorów przyrodniczych i estetycznych.

Jego historia i przyroda stała się przedmiotem zainteresowań hobbystycznych Jana Wojtasika – nowosolanina, prawnika z zawodu, który postawił sobie za cel dokumentowanie przy pomocy fotografii pejzażowej aktualnego obrazu zmieniającej się wraz z porami roku i doby puszczańskiej rzeczywistości. Zgromadzone na wystawie zdjęcia stanowią jej ładniejszy fragment.

Obraz Puszczy zmieniał się bardzo w ciągu minionych wieków. Zapewne będzie też tak i w przyszłości. W obliczu coraz bardziej realnej perspektywy zastąpienia krajobrazu zdominowanego przez las, na pejzaż charakterystyczny dla kopalni miedzi, warto na moment skierować uwagę na to, co jeszcze mamy tu i teraz.

Serdecznie zapraszamy!